top of page

Nasıl bir fotoğraf makinesi tercih etmeliyim ?

Son zamanlarda tarafıma yöneltilen " Nasıl Bir Fotoğraf Makinesi Almalıyım ? " sorularına cevap niteliğinde bu yazıyı yazayım dedim. İnsanlara bir nebze olsun faydalı olur ümidindeyim.

Öncelikle kendinize " Nasıl bir makine almalıyım ?" yerine önce "Neyin fotoğrafını çekmek istiyorum?" diye sorun. Bu sorunun cevabı seçiminize çok büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca şu sorularda seçim yapmanıza fayda sağlar ;

- Fotoğraf hobisini ne kadar ileri götürme hevesindesiniz ?

- Bu hobi için ayırdığınız bütçe ne kadar ?

- Ufak detaylara olan ilginiz nedir ?

Bu soruları neden sorduğumuzu birazdan anlatacağım. Ama öncesinde fotoğraf çekmek için makineden daha önemli birşeylerin olduğundan bahsedelim. Evet bir makineden daha önemlisi insan. Bir manzarayı izlerken içinizden "tam fotoğraflık" diyorsanız fotoğraf hobisi için gereken hassasiyete sahipsiniz demektir. Çünkü birşeyleri fotoğraflamak sanıldığı kadar basit değil. Elbette artık otomatikleşen dünya da fotoğraf işi de çok kolay hale geldi ama hala eksik olan şeyler var. Neticede vizörden bakan gözdür fotoğrafı yakalayan.

Şimdi sorulara gelelim ;

Fotoğraflamak istediğiniz şey ne ? Örneğin insan mı ? Doğa mı ? Sokak mı ? Sadece anılar mı ? Yakın çekim mi ? buna karar verip fotoğraf işine bu bilgiye göre başlayınız. Çünkü kararsızlıkla aldığınız setler sizi tatmin etmeyecektir. Örneğin siz yakın çekim fotoğraf çekmek istiyorsunuz kit lens setler ile bu mümkün olmadığından ekstra zoom lens ihtiyacınız olacak. Ya da portre çekmek istiyorsunuz ama diyaframı geniş olmayan bir lens aldınız istediğiniz sonucu alamazsınız.

Fotoğraf işini ne kadar ileri götürmeyi planladığınızı düşünün çünkü özellikle bizim insanlarımızda en iyisini alayım ilerde de kullanırım mantığı var. Bu ayakkabı değil ki çocuğuna alırken bir numara büyük alıp seneye de giydiresin. Çok insan var etrafımızda bir hevesle Full Frame makineler almış ama senelerdir evinde yatan ve doğru dürüst makineyi kullanmayan. Bu yüzden başlangıç paketlerini denemeye utanmayın arkadaşlar.

Elbetteki her hobi gibi fotoğraf işinin de bir bütçesi var ve çoğu hobiye göre biraz daha pahalı bir hobi. Body, Lens, Grid, Tripot vs gibi bütün seti tamamlamak gibi bir isteğiniz varsa en az 2500 TL yi gözden çıkarmanız lazım. Tabi ki bütün malzemeleri ikinci el daha ucuza da bulabilirsiniz. Sıfır bir DSLR başlangıç makinesi kit lens ile birlikte en az 1000-1200 TL civarındadır ikinci lens, battery grid, çanta, tripot, hafıza kartı vs ile bu miktar 2000 TL yi aşacaktır.

Fotoğraf makinenizi aldınız boynunuza astınız ve sokağa çıktınız. Birşeylerin fotoğrafını çekmeye utanmayın. Detayları görebiliyorsanız çok yaratıcı şeyler çıkaracaksınız. Detaycı iseniz çok uğraşmadan güzel kadrajlar çıkarabilirsiniz. İnsanların baktığı yerdekileri siz görmeye çalışın. Açınızı değiştirin. Gerekirse yere yatın çekinmeyin. :)

Umarım azıcık olsa da yeni makine almayı düşünenlere faydası olur bu yazının.

Bol ışıklı günler dilerim :)

#teknoloji #arthe #fotoğraf #makine #başlangıç #amatör

En son bunlar var dedik...
Bunlar  beğeniliyor dedik...
bottom of page